Dobrý den,
dostal se mi do ruky anketní lístek města Hoštky, který občanům města pokládá dvě otázky:
1. Domníváte se, že je nutné svítit v našem městě i v době od 24:00 do 4:00 hodin?
2. Souhlasíte s výstavbou Kryté multifunkční sportovní haly města Hoštka v prostoru mezi tenisovými kurty a fotbalovým hřištěm, určenou pro celoroční využití sportů: tenis – 1 kurt, stolní tenis, raketlon, fotbal, nohejbal florbal, házená, basketbal aj.?
Chci se vyjádřit zejména k první otázce.
V poznámce k této otázce je totiž napsáno: Náklady na provoz veřejného osvětlení v případě svícení i v době od 24:00 do 4:00 se zvýší o 100 000,-Kč/rok. Odpověď na tuto otázku totiž může být jen ano či ne.
Mluvil jsem s kamarádem (bydlí na Malešově, jméno nebudu uvádět), který mi vysvětloval současnou bezpečnostní situaci na Malešově.
Lidé v této městské části se totiž potýkají se zvýšenou kriminalitou (zejména vloupání do domů, a krádeže majetku). Místní starousedlíci se bojí. V poslední době došlo ke stěhování většího množství Romů právě na Malešov, z nichž někteří se podílejí právě na páchání výše uvedené trestné činnosti. Život na Malešově se stále více podobá životu v ghettu.
V minulém roce došlo v Hoštce ke zrušení vyhlášky o městské policii. V současné době probíhá jednání o zabezpečení pořádku a bezpečnosti v Hoštce ve spolupráci s městkou policií Štětí (výhodnost tohoto řešení je diskutabilní, stejně jako schopnost štětských městských strážníků tuto elementární bezpečnost zajistit). Důsledkem je právě ona zhoršená bezpečnostní situace na Malešově. Místním tedy nezbývá, než chránit svůj majetek vlastními silami, nebo se spolehnout na "rychlý zásah" Police ČR ve Štětí.
Malešovští tedy v současné době potřebují, aby se v jejich obci svítilo i v noci, aby pachatele viděli, až bude utíkat.
Co to udělat takto: V Hoštce a Kochovicích svítit od pondělí do čtvrtka do 1 hodiny ráno, v pátek a sobotu svítit do 4:00, a v neděli jen do půlnoci, aby se občané vracející se ze zaměstnání cítili bezpečněji. Na Malešově by se mohlo svítit celý týden do 4:00, až do doby, než dojde ke zlepšení bezpečnostní situace.
Celé toto opatření, rozumějte noční svícení, je ale jen pouhým provizorním řešením. Systémovým řešením by bylo samozřejmě znovu schválit vyhlášku o městské polici, a přijmout městského strážníka.
Zaráží mě hlavně ona zmínka v anketě o zvýšení nákladů města o 100 000,-Kč/rok. Pokud má město problémy s rozpočtem, škrtá jak příjmy, tak výdaje, pro rok 2012 přijímá rozpočtové provizorium, není možné jednorázově zvýšit tyto náklady.
Navrhuji tedy, aby prostředky na případné noční svícení byly převedeny z položek, které nejsou pro město tak důležité.
Musím tedy také navrhnout z jakých položek tyto prostředky škrtnout.
Navrhuji, aby byl zkrácen plat pana místostarosty, z 10 000,-Kč měsíčně na 2000,-Kč. Vypadá to drasticky, ale matematika je jasná.
12 x 8000 = 96 000,-Kč. Případné zvýšení o 4000,-Kč/rok si pak rozpočet města může jistě dovolit.
A proč krátit plat právě jemu? Pan místostarosta je totiž zároveň poslancem, členem zemědělského výboru PSP ČR, místopředsedou výboru pro evropské záležitosti PSP ČR, členem podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství, chovatelství a rozvoj venkova, členem podvýboru pro regionální a přeshraniční spolupráci, a předsedou dozorčí rady Agro Hoštka a.s.
Pan poslanec tedy pobírá plat poslance, náhrady z toho vyplývající, příplatky za členství ve výborech PSP ČR, a plat předsedy dozorčí rady Agro Hoštka a.s., a k tomu plat 10 000,-Kč jako místostarosta Hoštky. Pokud jsou tyto údaje nepřesné či zavádějící, může mě pan poslanec klidně opravit.
Nechci hodnotit kvalitu práce, ani přínos pana Šenfelda pro město, jen je mi divné, že ostatní zastupitelé Hoštky, pokud vykonávají i jiné zaměstnání (příkladem může být ředitel ZŠ Hoštka) mají tento plat maximálně 1700,-Kč měsíčně.
Z hlediska vyššího principu mravního je naprosto nepřijatelné, zvýšit náklady města, bez toho, aby se zastupitelstvo pokusilo najít tyto prostředky v rozpočtu města.