Slovo zastupitele
Vážení občané, chtěl bych touto cestou reagovat na slovo pana starosty uvedené v našem Zpravodaji 4/2014.
Ano, je pravda, že průběh ustavujícího zasedání zastupitelstva, především před volbou starosty a místostarosty, byl poněkud bouřlivý. Nebyla zde však patrná snaha ze strany KSČM zpochybnit kandidáty na starostu a místostarostu. Spíše bylo poukázáno na odbornou kvalifikaci a zkušenosti pana Perny, na jeho nejvyšší zisk 406 hlasů oproti hlasům pana Konfršta, který jich získal pouze 268. Byla zde též prezentována vůle 273 občanů, kteří se prostřednictvím petice postavili za pana Pernu a jeho znovuzvolení starostou. Bylo řečeno, že zastupitelé by měli vnímat vůli svých občanů a měli by hájit jejich zájmy. Nehledě na to, že celá řada občanů nepodepsala petici jenom z obavy budoucí možné odvety. Oba dva se dopředu prezentovali jako kandidáti na starostu. Při volbě místostarosty bylo poukázáno na střet zájmů pana Riegera. Pomluvy na adresu paní Podpěrové vůbec nezazněly.
Souhlasím, že další volby členů rady města, předsedů a členů finančního a kontrolního výboru byly již poklidné. Za KSČM a Sport a zdraví jsme do rady navrhovali tři kandidáty, Ing. Pernu, Ing. Drože a Ing. Šenfelda. Vládnoucí koalice, hnutí Společná budoucnost a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, postupovala však podle svého scénáře a vůbec nehleděla na nabídku spolupráce KSČM a Sport a zdraví. Namítali jsme, že do Hoštky styly a metody práce velké politiky, politiky koalice a opozice nepatří. Naším základním přístupem bylo poměrné obsazení orgánů, jak je to např. obvyklé i v Poslanecké sněmovně. Konkrétně v rámci bezproblémové budoucí spolupráce a také v rámci kontinuity jsme navrhovali, aby pan Ing. Perna byl místostarostou a ještě jeden člen rady byl z našich řad. Protistrana by měla starostu a další tři radní, tj. většinu. Naše návrhy však nebyly vyslyšeny, naopak, koalice nastolila formu diktátu: „Povolíme vám jen jednoho člena rady a to pouze Pernu…“
Z lidského hlediska se vůbec se nedivím, že ing. Perna po zvolení do Rady města z této pozice odstoupil, neboť jednání s ním bylo více než nedůstojné. Kdyby koalice měla alespoň špetku vůle ke spolupráci s námi, mohla podpořit alespoň další naše dva návrhy do rady. Ani za to jsme jí však nestáli a místo toho si ihned odhlasovala jako svého dalšího člena paní Nádvorníkovou. Členové koalice uvedli, že nám nabídli předsedu kontrolního výboru, což my jsme odmítli. Opravdu se jednalo o vstřícnou NABÍDKU? Nikoli, byl to diktát ve smyslu „dostanete jen to, co vám my dovolíme“. Proto jsme tuto „laskavou nabídku“ nepřijali a přistoupili jsme pouze na dva členy kontrolního výboru.
Pan starosta napsal, jak pevně věří, že se podaří dva tábory, které byly patrné na ustavujícím zasedání, sblížit. Tak to je opravdu úsměvné! Nejprve s námi pane starosto „zametete“ a pak se chcete sbližovat?! Před volbami jste mluvili o koalici a opozici, s kým chcete a s kým nechcete spolupracovat. Stejně tak jste to prohlašovali i po volbách. Jak to tedy vlastně je? Při nastavení orgánů města spolupráce NE a potom ANO? Nejprve na opozici bič a pak kostka cukru … ?!
Určitě jste vážení kolegové z vládnoucí koalice svým přístupem nepřispěli k lepšímu prostředí a atmosféře v obci. Vybrali jste si totiž zřejmě konfrontaci, nikoli spolupráci. Jak jinak si vysvětlit, že pan starosta nereagoval na moji žádost o zasílání zápisů z jednání rady města. Doufám, že si je vědom, že jedná v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Na úvodní straně volebního letáku Společně pro budoucnost stojí: Volte lepší informovanost, spolupráci a otevřenou komunikaci. Na druhé straně letáku bod 1. Otevřená radnice – prevence proti všem formám korupce. Zajistíme transparentnost tím, že na webových stránkách města zpřístupníme projekty, dotace, smlouvy, rozpočty, příjmy a výdaje, usnesení rady města, zápisy z jednání zastupitelstva, všech výborů a komisí a veškeré ostatní dokumenty, které zákon přímo nezakazuje zveřejňovat. Tímto, vážení, NEPLNÍTE svůj volební program a to jste teprve na začátku.
Josef Šenfeld